Alüminyum Model

Alüminyum Model

Alüminyum, döküm sektöründe kullanılan ve dayanıklılığı ile bilinen malzemedir. Kullanım sebebi ise, ahşap veya diğer model işlemin de kullanılan malzeme çeşitlerine göre uzun ömürlü olması, pratik kullanıma uygun olması ve çevresel faktörlerden etkilenme olasılığı düşük olmasıdır. Yapım aşamasın kullanılan dolu haddeli malzemeler üretilecek olan modelin kalitesini arttırmaktadır. Model işlemine başlanmadan önce, alıcı tarafından firmamıza teslim edilmesi gereken ürünün, teknik resmi alanında uzman birimlerimiz tarafından incelenmektedir.

Teknik resimde modelin yapısı, ölçüsü, montaj yerleri ve kullanılacak malzemelerin boyutu belirlenir. Firmamız 3D tasarım programları ile somut nesnelerin ya da hayali parçaları görsel şekillere dökerek, üretilecek modellerin tasarımını oluşturmaktadır. Alüminyum malzeme kullanılmasını belirleyen önemli etkenlerden biri ise üretim sayısıdır. Açıklamak gerekirse, yüksek sayıda bir üretim söz konusu ve istenilen modeli sürekli üretilecek ise alüminyum malzeme tercih edilmektedir.

Söz konusu ürün öncelikle ahşap malzemeden tasarlanmaktadır. Daha açık bir dille anlatılırsa, istenilen modelin mdf görünümü tasarlanarak ön izleme yapılır. Yani alüminyum malzeme kullanılarak yapılacak olan modelin, mdf üzerindeki görüntüsü incelenir. Ürünün mdf tasarımında gerekli işlemi payları bırakılarak, modelin alüminyum malzemeden üretimine geçilir. İşleme paylarının bırakılması, alüminyum malzemenin döküm sırasında yüksek ısıya maruz kalması sonucunda istenilen ölçülerin dışına çıkılmaması için alınan önlemdir. Bu işlem sayesinde alüminyumun çekme yani kısalma olasılığı sorunu çözülmüş olur. İşleme payları, dökülecek malzemenin cinsine göre, yine aynı malzemenin yüzey sertliğine göre ve işlenecek yüzeylerin büyüklüğüne göre belirlenir. Malzemenin cinsine göre verilecek işleme payı en az 3 milim ve yüzeylerin büyüklüğüne göre verilecek işleme payı 8-12 milim olmalıdır. Alüminyum model işlemi bu sayede daha sağlıklı ve verimli gerçekleşir.

CNC tezgahında yapılacak tüm işlemler, önceden belirlenen ölçüler ışığında uygulanmakta ve meydana gelebilecek sorunlar için tüm önlemler alınmaktadır. Alüminyum modellin tasarımı ve CNC tezgahında ki işlemler sona erdikten sonra, ürün dökümhaneye gönderilir. Burada döküm işlemleri uygulanarak istenilen modelin son görünümü elde edilir ve seri üretimine geçilir. Önemli bir ayrıntı ise, bazı alüminyum modellerinin üretiminde hazır kalıplar kullanılmaktadır. Eğer istenilen tasarımın geometrik şekli uygunsa, hazır kalıpların kullanılması hem üretim hızını arttırmakta hem de maliyet oranlarını düşürmektedir.

Firmamız tarafından yapılan tüm işlemler kontrollü bir şekilde uygulanmakta ve müşteri memnuniyeti açısından titiz bir çalışma yürütülmektedir. Gerek sağlamlık gerekse uzun yıllar kullanımı açısından tercih edilen alüminyum malzemeler, firmamız da profesyonel bir şekilde alüminyum model işlemleri ve tüm çalışmalar hassasiyet ile yürütülmektedir.

Diğer Makaleler

Menü